Er komt veel af op ondernemers in het transport, maar als je daar slim mee omgaat, kan je er een businesscase van maken.
Het is tijd dat ondernemers actie gaan ondernemen en de Laadscan Tool bewijst dat er meer mogelijk is dan je denkt. Dat was de strekking van het webinar ‘De rekensom van elektrisch transport” van afgelopen 17 juni.
We besproken wat technisch mogelijk is voor ondernemers en wat het financiële plaatje wordt, inclusief subsidiemogelijkheden als hij kiest voor elektrisch transport.
Hoe pak je elektrificeren van je vrachtwagenvloot en gebouwen aan? Bij de gedachte alleen al zitten veel ondernemers met de handen in het haar. Ze weten niet waar te beginnen, wat er technisch mogelijk is qua aanschaf van voertuigen en laadinfrastructuur, of ze wel van A naar B komen en wat het uiteindelijke kostenplaatje wordt. In deze tijd van netcongestie zien ze nog meer beren op de weg: heb ik voldoende stroom om te laden en krijg ik als dat nodig is nog een (uitgebreidere) stroomaansluiting van de netbeheerder?
Toch loont elektrificeren meer dan ooit. Steeds meer steden hebben een milieuzone en vanaf 1 juli gaat de transporteur via de vrachtwagenheffing betalen per gereden kilometer en voertuiggewicht.
Sommige ondernemers zagen dit al eerder. In onze regio stapten de Koninklijke Van der Slot Groep en Transportbedrijf R. Nagel BV vanuit een pioniersgeest en met het oog op de klimaatdoelstellingen voor CO2-reductie, over op elektrisch vervoeren.
“Als je dit niet gaat doen, dan ben je in de toekomst niet rendabel meer”, waarschuwt Erik Nagel.

De beide bedrijven gingen gewoon van start en ontwikkelden een elektrische vloot met bijbehorende laadinfrastructuur (laadpleinen, al dan niet met batterijen en eigen energieopwekking via zonnepanelen) door learning by doing. Daarbij wisselden ze overigens onderling ook kennis uit.
Maar deze methode kost tijd, erkent Daan van der Slot, tafelgast tijdens het webinar. De andere gesprekspartners aan tafel zijn Dennis Meerburg, adviseur energietransitie van PHB, Lorenzo Simons van softwareontwikkelaar Ortec en Robin Buijs van het Datalab van Hogeschool van Amsterdam.
Buijs was als HvA-docent Toegepaste Wiskunde betrokken bij de ontwikkeling van de Laadscan Tool die in samenwerking met PHB binnen het project Zero Emissie Corridors van Amsterdam Logistics werd ontwikkeld. Het uitgangspunt was daarbij dat de situatie van ondernemers die willen starten met elektrificeren nooit uniek is, maar dat er wel een instrument moest komen dat een oplossing kon bieden aan elke unieke ondernemer.
“ De Laadscan Tool laat zien wat je met de elektrische vrachtwagen kunt doen, maar ook waar en hoe je kunt opladen en vanuit welke energiebron je op welk moment stroom haalt.” Dennis Meerburg, PHB
De Laadscan Tool
De Laadscan Tool maakt het mogelijk om per rit de kosten van elektrisch transport te berekenen. Hierin zijn opgenomen aanschafkosten, afschrijvingen, subsidies vanuit de overheid voor het stimuleren van elektrisch rijden, (AanZET), brandstofkosten, enz.. Robin Buijs: “Deze zaken zijn voor niemand hetzelfde, dus wij maken berekeningen en modellen op basis van de historische data van elke ondernemer. Daarbij stellen we de vraag er gebeurd zou zijn als hij een bepaalde rit elektrisch verzorgd had.”
De tool bevat ook modules die inzicht geven in de benodigde energiesystemen en of er onderweg bijgeladen moet worden (waarin zaken als actieradius en logistieke planning worden meegenomen). Buijs: “We moduleren per kwartier hoe je de systeemvraag (vanuit je gebouwen) en de laadvraag kunt invullen vanuit meerdere energiebronnen (netbeheerder, batterij, zonnepanelen)
De tool biedt daarmee de volledige rekensom van elektrisch transport: technisch en financieel inzicht waarmee de ondernemer keuzes voor of tegen elektrische vervoeren kan onderbouwen.

Geen laadstress meer
Volgens Dennis Meerburg zijn ondernemers die met de Laadscan Tool werken aangenaam verrast. “De tool biedt inzicht én neemt investerings- en laadstress weg, vooral ook bij ondernemers die bang zijn dat ze onvoldoende stroom hebben om structureel te kunnen laden. Ze merken dat ze niet hoeven te wachten tot de netcongestieproblemen zijn opgelost (volgens de verwachting is dat pas in 2037).”
Dennis laat tijdens het webinar meerdere berekeningen zien waaruit blijkt dat elektrisch rijden misschien kostbaarder lijkt, maar mede dankzij aanschafsubsidies en de voordelen van schonere emissiewaarden, belangrijk financiële voordelen oplevert.
Samenwerken met laden
Transporteur Daan van der Slot had graag de Laadscan Tool gehad toen hij in het familiebedrijf aan de slag ging met elektrificering. Hij is inmiddels al een paar jaar zelf bezig. Daarbij speelde hij op safe, zoals planners het graag willen, vertelt hij. “Elke rit moet toch gedaan worden. Dus we begonnen met 1 wagen, toen 2, bekeken naar welke klant we elektrisch konden rijden en welke rit niet en hoe we onze laadpleinen en -strategie het beste konden organiseren.” De chauffeurs werden meegenomen in het proces.
Het is nooit misgegaan voegt hij toe, maar het is voorgekomen dat er langs de snelweg moest worden bijgeladen. “Het duurdere snelwegtarief wil je juist vermijden.” Van der Slot is tijdens laadproblemen ook wel eens uit de brand geholpen door concullega Erik Nagel. Volgens hem stimuleert zijn verzekeraar TVM dat leden onderling samenwerken. Elektrificering biedt namelijk een enorme kans voor de transportsector: “Met traditionele brandstoffen ben je afhankelijk van grote partijen als Shell en BP. Die kunnen we met eigen laadsystemen, al dan niet door samenwerking, omzeilen. Je houdt zo het geld binnen de transportsector.”
Laadscan Tool als gids voor de ondernemer
Van der Slot ziet de Laadscan Tool als een gids die de ondernemer kan helpen om de juiste kant op te gaan in de verschillende fases van elektrificering. Ondernemers die nu instappen krijgen kosteloos nog volop begeleiding voor het implementeren van de tool in de bedrijfsvoering. Robin Buijs: “Op termijn moet de tool selfservice worden. Daarvoor willen we eerst zien welke verschillende data bij ondernemers vandaan komen en wat de kwaliteit daarvan is. De feedback van de ondernemers voorhoede over het gebruik is ook nodig om de tool verder te verbeteren.” Hij roept ondernemers op om zich te melden en deel te nemen aan het project.
Lorenzo Simons van Ortec adviseert met Daan van der Slot om de tool vooral in te gaan zetten. Het maakt het leven zoveel eenvoudiger. “Je wilt bij voorkeur dat alles automatisch gebeurt. In de toekomst gaan we naar chargeplanning op basis van bestaande rittenschema’s en bijvoorbeeld automatische planning van stops en het reserveren van laden onderweg. Het hangt heel erg af van de fase waarin je zit, maar tools kunnen je bij alles helpen. Zorg dat je weet welke er bestaan.”
Alle sprekers benadrukken dat de ondernemer vooral niet zelf het wiel moet gaan uitvinden. “Win advies in bij experts op zowel het technische als financiële vlak.”
Tips voor de transitie naar elektrisch transport:
1: Win op basis van eigen rittendata, advies in over de technische vereisten voor de vloot en benodigde laadinfrastructuur. Laat je ook op maat informeren over het financiële plaatje en subsidiemogelijkheden.
2: Zorg dat één persoon in je onderneming de elektrificatie oppakt, van je vloot én van je gebouwen: het hangt allemaal met elkaar samen.
3: Begin klein en werk in stappen verder, weer met ondersteuning van de juiste adviseurs.
4: Meld je aan bij de PHB voor advies over de toepassing van de Laadscan Tool in je eigen bedrijf en voor overige vragen naar aanleiding van dit webinar.
